فهرست موضوعات

آدرس آی پی (IP) چیست؟

آدرس آی پی (IP) چیست؟
آی پی آدرس چیست ؟  آی پی آدرس شما چیست ؟  رد یابی کاربران اینترنت
یکی از سوالاتی که معمولا در آغاز کار با اینترنت برای کاربران پیش می آید این است که “آدرس آی پی چیست؟
آدرس آی پی ، شماره شناسایی هر کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت است. بنابر این می توان گفت که آی پی، شماره شناسایی هر کاربر اینترنتی است.
آدرس آی پی را می توان با شماره تلفن های افراد در شبکه تلفن مقایسه کرد. البته تفاوت های زیادی بین آدرس آی پی و شماره تلفن ها وجود دارد. ولی همانند آن، پیش شماره دارد و وقتی کامپیوتری متصل به شبکه اینترنت است، این آدرس انحصاری بوده و فقط در اختیار آن کامپیوتر قرار دارد.

آدرس آی پی (IP) چیست؟
آدرس آی پی (IP) چیست؟

تفاوت مهم آن با شماره تلفن ها در این است که چنانکه به هر دلیلی (ارادی و یا غیر ارادی) کامپیوتری که این شماره  آی پی (IP) به آن تخصیص داده شده ، از شبکه اینترنت جدا شود (ارتباطش قطع گردد) اینIP آزاد شده و ممکن است به کامپیوتر دیگری تخصیص داده شود , این موضوع به مدیر شبکه مذکور بستگی داردکه شبکه را چگونه تنظیم کرده باشد که آی پی کلاینت ها  را ثابت ( استاتیک) یا متغیر( داینامیک) راه اندازی کرده باشد.
البته در اینجا باز نکته مهمی وجود دارد: شماره آی پی  برای کامپیوترهای سرور شبکه (کامپیوترهایی که به شبکه سرویس می دهند و شبکه را تحت نظارت مستمر خود دارند) و نیز کامپیوترهایی که به روشی غیر از روش شماره گیری تلفنی (Dial Up) به اینترنت وصل هستند (کامپیوترهای کلاینت) معمولا عددی ثابت بوده و تغییر نمی کند.
مثال : مانند اینترنت پرسرعت  ای دی اس ال که آی پی آن ثابت یا (استاتیک) بوده و به نام مشتری ثبت گردیده است ,   http://whois.sc/ip shakhs ra ra wared konid با مدیر شبکه مکاتبه کنید و کاربر را از طریق قانونی شناسایی کنید.
بنابراین هر کاربری بروی اینترنت اگر خلافی بکند آی پی آدرس آن ثبت می شود و رد پای آن به جای میماند و از طریق آی پی اینترنت خود ,  آدرس منزل  و مشخصات کامل کاربر نمایان می شود  , این موضوع در کشورهای مانند آمریکا به شدت رعایت می شود و با متخلفان , هکرها و سارقان اینترنتی به این صورت  شناسایی و مجازات می شوند.

آدرس IP چیست؟
هر دستگاهی که در اینترنت وجود دارد یا به آن متصل است یک شماره شناسایی منحصر به فرد دارد که به آن آدرس IP یا شماره IP گفته می شود. یک آدرس IP چیزی مثل این است: ۱۲۷. ۵۵. ۲۷. ۲۱۶
ترکیبی از ۴.۳ میلیارد آدرس IP میباشد.
همانطور که در بالا ذکر شد آدرسهای IP برای قابل فهم بودن افراد معمولاً به صورت دسیمال (دهدهی) بیان می شوند. که با نقطه از یکدیگر جدا شده اند. اما کامپیوتر ها با شکل باینری (دودویی) اعداد سروکار دارد و برای ارتباط با یکدیگر آنرا در قالب صفر و یک بیان می کنند مانند مثال زیر:

رد یابی کاربران اینترنت
رد یابی کاربران اینترنت

۱۱۰۱۱۰۰۰. ۰۰۰۱۱۰۱۱. ۰۰۱۱۱۱۰۱. ۱۰۰۰۱۰۰۱
۸تا                 ۸تا                ۸تا                 ۸تا

چهار عدد در یک آدرس IP اکت (به معنای هشتایی) نامیده می شوند، چون هر عدد به تنهایی از ۸ عدد باینری تشکیل شده است. با ترکیب همه اعداد ۳۲ عدد باینری خواهیم داشت. آدرس IP از اعداد ۳۲ بیتی تشکیل شده است. که هر کدام از ۸ وضعیت می تواند ۰ یا ۱ باشد. یعنی برای هر هشتایی ۲ به توان ۸ تا، ۲۵۶ عدد مخلتف را می توان در نظر گرفت. پس هر عدد که بین نقطه ها قرار می گیرد می تواند بین ۰ ــ ۲۵۵ باشد. با توجه به این که ۴ عدد داریم که با نقطه از هم جدا می شوند مجموعاً ۲ به توان ۳۲ یا مجموعاً ۴۲۹۴۹۶۷۲۹۶ عدد منحصر به فرد خواهیم داشت.
در نتیجه در حدود ۴.۳ میلیارد عدد را می توان برای آدرسهای IP منحصر به فرد معین کرد البته با صرفنظر از تعدادی آدرس معین که استفاده از آنها برای عموم محدود شده است. مثلاً آدرس IP به صورت ۰. ۰. ۰. ۰ برای شبکه default و آدرس ۲۵۵. ۲۵۵. ۲۵۵. ۲۵۵ برای broad cast رزرو شده اند.
ترکیب این اعداد فقط برای دادن یک شماره منحصر به فرد و شناسایی نیست بلکه برای ایجاد کلاسهایی است که بتوان آنها را به یک شغل، دولت، منطقه خاص و غیره نسبت داد.
اعداد بین نقطه ها یا اکت ها (هشتایی) به دو قسمت تقسیم می شوند. شبکه و هاست. اولین عدد بین نقطه ها مربوط به شبکه است. این عدد برای شناسایی یک شبکه که یک کامپیوتر به آن متصل است استفاده می شود.
هاست (که گاهی با نام Node شناخته می شود) کامپیوتری که واقعاً در شبکه وجود دارد مشخص می کند. قسمت مربوط به هاست معمولاً آخرین عدد است. ۵ کلاس IP به علاوه آدرسهای خاص مشخص وجود دارد:

رد یابی کاربران اینترنت
رد یابی کاربران اینترنت

ــ default network: یا شبکه پیش فرض که آدرس IP آن ۰. ۰. ۰. ۰ است.
ــ کلاس A: این کلاس برای شبکه های خیلی بزرگ است. مانند یک کمپانی عظیم بین المللی که دارای یک شبکه بزرگ است. آدرسهای IP که اعداد اول آنها (اولین اکت) از ۱ تا ۱۲۶ باشد قسمتی از این شبکه هستند. سه عدد بعدی برای شناسایی Host به کار می روند. این بدان معناست که ۱۲۶ شبکه کلاس A وجود دارند که هر کدام ۱۶۷۷۷۲۱۴ هاست و مجموعاً ۲ به توان ۳۱ آدرس IP منحصر به فرد می توان ساخت. اما نیمی از این تعداد آدرس IP قابل دسترسی است. در شبکه های کلاس A اولین عدد باینری همیشه صفر است.
آدرس خود یا loopback: این آدرس IP عبارتست از ۱۲۷. ۰. ۰. ۱ با این آدرس IP یک کامپیوتر می تواند پیغامی را برای خودش ارسال کند. این آدرس معمولاً برای عیب یابی شبکه و تست کردن آن استفاده می شود.
آی پی آدرس من چیست ؟
برای پیدا کردن آی پی آدرس چند روش وجود دارد
۱- منوی استارت Run را انتخاب کرده و در آن عبارت cmd را نوشته وبر روی  ok کلیک کنید.
۲- اکنون در پنجره cmd دستور ipconfig را بنویسید.
۳- از اطلاعات نمایش داده شده آدرس آی پی خود را ببینید.
پیدا کردن IP یک سایت
برای یافتن IP سایت  مراحل زیر را انجام می دهیم
برای مثال برای دیدن آی پی وب سایت یاهو با دستور زیر آی پی را بدست می آوریم.
Start badgt; Run badgt; CMD badgt; Ping www.yahoo.com

گردآورنده: مانی نوروزی
گردآوری: سایت مانی وب

دسته‌بندی‌ها: آموزش اینترنت,آموزشي,دانستنی ها,متفرقه

برچسب‌ها: ,,,,,,,,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی *

16 دیدگاه

  • سلام سیما جان rose
   خواهش میکنم. هر سوالی که تو ذهنته بپرس تا جایی که در توانم باشه جواب میدم..
   خوشحالم که خوشت اومد.. cowboy

   پاسخ
   • خیلی ممنون مانی جان rose
    یکی از سوالام اینه که آی پی ثابت رو اصلا نمیشه تغییر داد؟ confused
    دومیشم اینکه اگه چنتا کامپیوتر از یه اینترنت پر سرعت استفاده کنن همه ی فعالیتشون رو یه آی پی ثبت میشه؟thinking

    پاسخ
    • سلام سیما جانrose
     بذار برات اینجوری توضیح بدم من ، شما و یا هر یک از کاربران وقتی به اینترنت وصل میشیم یه آی پی بهمون داده میشه مثل شماره تلفن که هر یک از ما با این شماره قابل ردیابی هستیم. حالا چجوری تغییر می کنه…فقط کافیه یک بار اینترنتتو قطع و دوباره وصل کنی(یعنی مودمت رو خاموش و روشن کنی)
     در مورد سوال دوم بستگی به نوع ارتباط کامپیوتر ها به هم و به اینترنت داره coffee

     پاسخ
 1. سلام گاهی اشتباه هم میشه دیگه؟ بعد اینترنت ای دی اس ال که گفتی آی پی ثابت..مودم جیبی ۳G جز آی پی ثابت هستند؟raised eyebrowsbig grinI dont know

  پاسخ
 2. سلام مانی جان٬ من یه سوال فنی دارم
  سوالم اینه که وقتی متوجه میشی یه نفر از یکی از برنامه های گوشیت استفاده کرده چطور میشه پیگیری کرد؟؟؟ confused

  پاسخ
  • سلام سیما جان rose
   همیچین چیزی در حالت عادی امکانپذیر نیست چون طرف باید یه هکر باشه…اینی که میگم هکر هکر واقعی هستا نه از اینایی که فقط اسمشون هکر هست

   پاسخ
 3. یه سوال برام پیش اومد confused میتونم آدرس آی پی سیستم شخصیو پیداکنم؟بطور مثال میگم میتونم آی پی شمارو یاهرشخصی رو پیداکنم؟

  پاسخ